O pivovaru 

Mou myšlenkou je měnit vodu ve zlato. Vaření piva je mým koníčkem, zálibou a vášní. Má práce je mým koníčkem. Nedělám to pro peníze, dělám to s láskou. Mít možnost stvořit něco nového, ovlivnit každou fázi výroby piva, hrát si s výslednou chutí a barvou piva, nemít svázané ruce a mít možnost experimentovat, dělá tento koníček velice zajímavým. Uvaříte pivo a čekáte měsíc v nejistotě jaké vlastně bude, Které chutě vystoupí na povrch, nevíte kterou suroviny ubrat a kterou přidat dokud neochutnáte.  

 

Dobré, živé a hlavně netradiční pivo může vzniknout jen v místech, které samy o sobě sládka k něčemu neobyčejnému vybízejí. Proto je můj mikro pivovar umístěn v nádherně staré budově v centru Krnova, poblíž které se nacházelo staré kluziště a restaurace. Jedná se o romantizující stavbu se severskými motivy umístěnou v bývalém hradním příkopu. Tady na vás přímo dýchá práce našich předků kteří všechno dělali ručně. Přesně tady pro vás vařím neobyčejné pivo. 

Nepotřebuji se srovnávat s ostatníma a v žádném případě nepotřebuji být nejlepší. Já si to jen chci dělat po svém, chci to dělat dobře tak, abych byl spokojený.  Někomu se může tento přístup zdát arogantní a dokonce můžeme tento projekt nazvat bezbřehé kutilství. Důležité je že pivo teče proudem a chutná.  

 

V dnešní uspěchané době se většina honí za kvantitou a co nejnižšími výrobními náklady. Já jdu jako vždy proti proudu a vlastním směrem. Ano potřebujeme piva za 30 kč, nic proti tomu nemám taky si ho dávám na uhašení žízně. Ale nepovažuji to za gastronomický zážitek, kdy si jdu tento nápoj vychutnat večer u dobrého jídla s přáteli jako aperitiv či láhev dobrého vína.  

 

Naše Piva 

Nejedu na kvantitu ale kvalitu. Nechci vařit klasické pivo které koupím kdekoliv, v jakémkoliv množství. Nedej bože takové co vydrží v obchodě na regále v teple a na sluníčku půl roku. Moje pivo takové podmínky vydrží pár dnů. Nevím jestli jsou svrchně kvašená piva boom nebo moderní záležitostí. Mě prostě chutnají. Chci vařit pivo dobré, živé, plné vitamínů a minerálů, nepasterizované, nefiltrované, čerstvé a lokální. S co největším podílem ruční práce. Zákal u tohoto piva není na závadu, naopak prospívá našemu tělu.  


Chci se věnovat pivním speciálům, pivním zákuskům.

Miluji ovocná piva. Hořkost s kombinací ovoce je úžasné spojení. Vaříme piva: Ananasové, Višňové, Malinové, Borůvkové, Meruňkové, Jahodové, Hruškové. Nepoužívám žádné koncentráty, sorbenty, sirupy a podobné nesmysly. Když ovocné pivo tak z ovoce, proto se nebojím názvu Pivo plné vitamínů. 

Piva kořeněná, například s pomerančovou kůrou a zázvorem.  

Nebo pivo ovocná a kořeněné jako pivo s jablkem, hruškou hřebíčkem a skořicí které má pracovní název Štrůdl 

Pivo s metaxou, kávovymi a kakaovými boby 

Pivo s portským vínem 

Piva Archivní která jsou pro mne velkou výzvou, což jsou styly: Porter, Stout, Německá piva, Belgická piva, Trapistická piva(klášterní).  

Tady už se práce sládka porovnává s práci výrobce dobrého koňaku či portského vína. A protože s oblibou přidávám portské víno  i koňak do piva, propojuji vlastně všecky obory do jednoho. Tady už se nebavíme o pivu na které čekáte měsíc, ale minimálně rok. Tato piva mají velký obsah alkoholu čímž se zakonzervují a vydrží třeba 10-15 a více let. Každý den tato piva chutnají jinak. Čas se na nich podepisuje, piva stárnou a zrají, mění svůj chuťoví charakter, zakulacují se. 

Samozřejmě že se tyto vlastnosti dějí v ideální podmínkách, což znamená prostor bez přístupů světla a konstantní celoroční teplota 8-10 stupňů. Ano i pivo může mít stejně vlastnosti jako víno. Archivní piva jsou k dostání ve specializovaných obchodech převážně zahraničního původu, i u nás se sem tam něco speciálního vyrobí, není na tom nic nového ani zvláštního. Ovšem koupit u nás pivo které zrálo ve sklepě třeba 5 let nejde. Ale půjde, tímto směrem se chci vydat. Nečekejte tedy že u mě koupíte pivo za desetikoruny, to není hodnota láhve, uzávěru a etikety. 

 Jako dárek lze dát i láhev neobyčejného piva.